
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.8 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 51 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 304.8 µm |
| Current Rating | 200 mA |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 51 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Contact Pitch | 0.3 mm |
Stock: 3754
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34378
Ext.Price$0.34378
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34378 | $0.34378 |
| 10 | $0.30900 | $3.09000 |
| 50 | $0.27773 | $13.88650 |
| 100 | $0.24516 | $24.51600 |
| 500 | $0.21641 | $108.20500 |
| 1000 | $0.20590 | $205.90000 |
| 3000 | $0.19590 | $587.70000 |
| 5000 | $0.18640 | $932.00000 |
